ظرفیتها و رویکردهای دفاعی چین

مرکز مطالعات دفاعی جینز  Janes

 

Janes به ارائه طیف گسترده‌ای از داده‌ها، بینش‌ها و اخبار پیرامون مسائل دفاعی و امنیتی جهان می‌پردازد. در این‌جا می‌توانید خلاصه‌ای از آخرین مطالب موجود مرتبط با چین را که از روش‌های جمع‌آوری اطلاعات جینز به دست آمده است، مشاهده کنید. 

 

ایالات متحده تصمیم دارد خط‌مشی کمتر ستیزه‌جویانه‌ای در قبال چین اتخاذ کند

29 دسامبر: با پیروزی جو بایدن در انتخابات ریاست‌جمهوری، تقریباً می‌توان گفت که در ایالات متحده، تغییر سیاست در قبال چین قطعی است. اگرچه ممکن است دولت بایدن خط‌مشی کمتر ستیزه‌جویانه‌ای را در قبال پکن دنبال کند، اما سطح رقابت‌های استراتژیک را حفظ می‌کند، و می‌توان با قاطعیت گفت که در فشارهای تجاری را نگه می‌دارد. تنش‌ها ممکن است کمتر در معرض دید قرار گیرند، اما وجود رقابت چندجانبه در زمینه‌های تجارت، فن‌آوری و دیپلماسی، باعث می‌شود در روابط میان چین و ایالات متحده، اختلافات همچنان وجود داشته باشد. 

ایالات متحده شرکت‌های چینی بیشتری را در لیست سیاه خود قرار داد

21 دسامبر: وزارت بازرگانی ایالات متحده (DoC) ده‌ها شرکت چینی را به‌دلیل ادعای دست‌یابی به فن‌آوری‌های حساس ایالات متحده به لیست سیاه تجارت خود افزود. DoC در 18 دسامبر اعلام کرد که 59 شرکت چینی به فهرست تحریم‌ها افزوده شده‌اند. این فهرست اسامی شرکت‌هایی را مشخص می‌کند که دادوستد با آنها در حوزه‌های صادرات، صادرات مجدد یا انتقال فناوری‌های آمریکایی دارای استفاده دوگانه ممنوع است. 

هشدار ایالات متحده در مورد سرمایه‌گذاری در "شرکت‌های نظامی چینی"

15 دسامبر: وزارت امور خارجه ایالات متحده نسبت به ادامه سرمایه‌گذاری آن کشور در شرکت‌های چینی که، به گفته آن‌ها، با ارتش آزادی‌بخش خلق (PLA) مرتبط هستند، هشدار داد. وی وزارت امور خارجه اخیراً با انتشار یک گزارش اعلام کرد که "تهدیدات حزب کمونیست چین (CCP) برای امنیت ملی آمریکا، به بازارهای مالی ما گسترش می‌یابد و بر سرمایه‌گذاران آمریکایی تأثیر می‌گذارد". 

 


پیشرفت‌های فناورانه:

کشتی‌سازی چین قرارداد بانکی دیگری امضا می‌کند

22 دسامبر: شرکت کشتی‌سازی چین (CSC) و بانک ارتباطات چین یک توافق‌نامه همکاری استراتژیک در پکن امضا کرده‌اند که طی 5 سال آینده 100 میلیارد یوان چین (3/15 میلیارد دلار) اعتبار برای ساخت کشتی‌های غول‌پیکر فراهم می‌کند. 

واحد گشت مرزی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در تبت از یک سیستم پیرا اسکلت جدید استفاده کرد

11 دسامبر: شبکه (CCTV) در گزارشی در 9 دسامبر نشان داد که یکی از واحدهای دفاع مرزی نیروی زمینی ارتش آزادی‌بخش خلق (PLAGF) در تبت از یک سیستم پیرا اسکلت جدید و توسعه‌یافته بومی استفاده می‌کند.[1]

کشتی‌سازی چین و شرکت علوم و فناوری‌های هوافضای چین، قراردادی با محوریت فن‌آوری‌های نظامی منعقد کردند

10 دسامبر: شرکت کشتی‌سازی چین (CSC) یک "توافق‌نامه همکاری استراتژیک" با شرکت علوم و فناوری هوافضای چین (CASC) جهت توسعه فن‌آوری‌های نظامی منعقد کرده است. این توافق‌نامه در تاریخ 11 دسامبر و تنها چند روز پس از آن امضا شد که CSC توافق‌نامه استراتژیک مشابهی با شرکت خواهر CASC، شرکت علوم و صنایع هوافضای چین (CASIC) امضا کرد. 

 

امور داخلی:

چین به دنبال "محافظت" از سرمایه‌گذاران نظامی است

23 دسامبر: چین در حال آماده‌ کردن قانونی است برای محافظت از منافع سرمایه‌گذاران در بخش دفاعی کشور. این طرح را باید به‌عنوان اقدام متقابل چین در برابر ابتکارات اخیر اعلام شده توسط دولت ایالات متحده به‌منظور جلوگیری از سرمایه‌گذاری شرکت‌های آمریکایی در شرکت‌های چینی مرتبط با ارتش این کشور تلقی کرد. 

 

چین سرمایه‌گذاری خارجی را مشمول قوانین امنیت ملی می‌کند

21 دسامبر: دولت چین دستورالعمل‌هایی برای سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌های استراتژیک از جمله دفاع معرفی کرده است. براساس این دستورالعمل‌ها، هرگونه پیشنهادات سرمایه‌گذاری خارجی باید به لحاظ امنیت ملی بررسی شوند. پکن اعلام کرد که قوانین جدید - معروف به "اقدامات بررسی امنیت" - مطابق با روند بین‌المللی است. این اقدامات در 19 دسامبر توسط شورای دولتی تصویب شد و در همان روز توسط کمیسیون توسعه ملی و اصلاحات دولت (NDRC) و وزارت بازرگانی (MOC) منتشر شد. 

 


امور بین‌المللی:

اتحادیه اروپا و چین پیمان سرمایه‌گذاری امضا کردند

4 ژانویه: اتحادیه اروپا و چین با هدف تسهیل سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا در این کشور آسیایی، بر روی اصول کلی یک پیمان به توافق رسیدند. این پیمان شامل بندهایی است در ارتباط با امنیت ملی و تلاش‌های چین برای توسعه توانایی نظامی از طریق فناوری‌های پیشرفته تجاری. برای رسیدن به "توافق‌نامه جامع سرمایه‌گذاری اتحادیه اروپا و چین (CAI)"، که در تاریخ 30 دسامبر اعلام شد، هفت سال مذاکرات دوجانبه در جریان بوده است، و بنا به گفته اتحادیه اروپا، "به طرز چشم‌گیری شرایط دسترسی شرکت‌های اتحادیه اروپا به بازار چین را بهبود می‌بخشد". این توافق‌نامه پس از تأیید و تصویب رسمی پکن و بروکسل، عملی خواهد شد. 

تقویت شمال: هند پس از درگیری مرزی با چین موضع استراتژیکش را تغییر می‌دهد

5 ژانویه: شش ماه پس از درگیری با نیروهای چینی در کوه‌های کاراکورام، هند تغییرات عمده‌ای در خط‌مشی و موضع دفاعی خود صورت داده است. کریستین لومیر گزارش می‌دهد. هند و چین دولت‌هایی مجهز به تسلیحات هسته‌ای هستند و از بزرگ‌ترین ارتش‌های جهان، مجهز به فناوری‌های پیشرفته و های‌تک، برخوردارند. با این حال، درگیری دو کشور در ژوئن 2020، یک نزاع بی‌نظم با چوب و چماق بود که روابط این دو همسایه را به نازل‌ترین سطح خود رساند و موجب تغییرات قابل‌توجهی در وضعیت دفاعی و امنیتی هند شد. 

بایدن می‌گوید در مورد جزایر مورد مناقشه سنکاکو/دیائویو، ماده 5 پیمان دفاعی ایالات متحده و ژاپن اعمال خواهد شد.

12 نوامبر: جو بایدن، رئیس‌جمهور منتخب ایالات متحده، تأیید کرد که آن کشور در قبال امنیت ژاپن تعهد دارد و این‌که در مورد جزایر سنکاکو/دیائویو در شرق دریای چین که تحت کنترل ژاپن است اما چین نیز بر آن‌ها ادعا دارد، ماده 5 پیمان امنیتی ژاپن و ایالات متحده اعمال خواهد شد. تجزیه و تحلیل جینز: "آخرین تحولات پس از آن رخ داد که یک گروه پارلمانی در کمیسیون دفاع ملی حزب حاکم لیبرال دموکرات (LDP) ژاپن، از توکیو خواست تا کنترل جزایر مورد مناقشه را از ماه سپتامبر تقویت کند." 

 


فیلیپین به‌دنبال 'احیای' صنایع دفاعی ملی است

24 نوامبر: در این لایحه (قانون چگونگی احیای خودکفایی دفاعی) آمده است که حضور چینی‌ها در دریای چین جنوبی و افزایش تهدیدات مربوط به حملات سایبری، نیاز به توانایی بیشتر در صنعت دفاع داخلی را افزایش داده است. تحلیل جینز: "یکی از موضوعات اصلی این طرح حمایت از ایجاد مناطقی ویژه برای صنایع دفاعی کشور است. اگرچه به‌دلیل تأثیرات اقتصادی ناشی از همه‌گیری کرونا روند توسعه این مناطق کند شده است، اما در دو منطقه پیشرفت‌هایی وجود داشته است: در باتائان در شمال منطقه مرکزی لوزون، حدود 120 کیلومتری غرب مانیل و در سبو، 860 کیلومتری جنوب مانیل. "

نیروی دریایی اندونزی قصد دارد مقر واحدهای رزمی‌اش را به جزایر ناتونا منتقل کند

26 نوامبر: نیروی دریایی اندونزی از برنامه خود برای انتقال مقر واحد رزمی‌اش به جزایر ناتونا در دریای چین جنوبی خبر داد. این اقدام در پی تعدی‌های مکرر قایق‌های ماهی‌گیری چینی و ویتنامی به آب‌های اندونزی صورت گرفت. تجزیه و تحلیل جین: این طرح احتمالاً بخشی از تلاش‌های ارتش اندونزی است برای راه‌اندازی فرماندهی‌های دفاعی منطقه‌ای در سراسر مجمع الجزایر. 

 


توسعه فناوری

تمرین‌های نظامی حاکی نیروی زمینی چین نشان‌دهنده توانایی آن ارتش برای به‌کارگیری و اصلاح کشنده‌های ناقل تانک‌های اصلی میدان نبرد (MBT) است.

18 نوامبر: آن‌چنان که در گزارش 17 نوامبر کانال دولتی تلویزیون مرکزی چین نیز دیده می‌شد، نیروی زمینی ارتش آزادی‌بخش خلق چین (PLAGF) تمرینی را در شهرداری چونگ کینگ انجام داده است که توانایی‌اش را جهت به‌کارگیری و اصلاح کشنده‌های غیرنظامی ناقل تانک‌های اصلی میدان نبرد Type 59D نشان می‌دهد. تجزیه و تحلیل جینز: در حالی‌که تمریناتی از این قبیل مهم هستند – چرا که به ارتش چین اجازه می‌دهد با شرکت‌های تجاری ارتباط بگیرد و آمادگی‌اش را بهبود بخشد – اما برای سنجش میزان تأثیر [2]CMI، باید دید که آن تا چه حد به ارتش آزادی‌بخش خلق چین در مدرن‌سازی آن کمک کند.  

تصاویر نشان می‌دهند بالگردهای Mi-171 ارتش چین احتمالاً به غلاف‌های اقدامات الکترونیک متقابل[3] مجهز شده‌اند. 

20 نوامبر: رسانه‌های دولتی چین برای اولین بار تصاویری از یک بالگرد متوسط چند منظوره سری Mi-171 نیروی زمینی ارتش آزادی‌بخش خلق (PLAGF) منتشر کردند. در تصویر، این بالگردها مجهز به غلاف‌هایی هستند که به نظر می‌رسد جهت اجرای اقدامات الکترونیک متقابل باشند. تجزیه و تحلیل جینز: هیچ اطلاعاتی در مورد غلاف‌ها یا قابلیت‌های آن‌ها ارائه نشده است اما با توجه به تصاویر که نشان می‌دهند از آن غلاف‌ها در رزمایشی با حضور بالگردهای تهاجمی Z-10 استفاده شده است، می‌توان حدس زد که کارکردشان ایجاد اختلال الکترونیکی جهت پوشش عملیات بالگردهای تهاجمی ارتش چین است. 

 


امور داخلی

قانون پیشنهادی به گارد ساحلی اجازه می‌دهد از سلاح گرم استفاده کند

نوامبر 09: پکن در 4 نوامبر پیش‌نویس لایحه‌ای را منتشر کرد که بر موضوع "قانون پلیس دریایی جمهوری خلق چین" تمرکز دارد. از جمله مسائلی که به آن پرداخته شده است، شرایطی است که بر طبق آن، کشتی‌های گارد ساحلی چین (CCG) می‌توانند به کشتی‌های موجود در آب‌های "قلمرو چین" آتش بگشایند. این مسأله – با توجه به مناقشات مرزی مربوط به دریای چین جنوبی، مترجم- نگرانی‌های بین‌المللی را افزایش داده است. تحلیل جینز: با نصب توپ‌هایی با کالیبر 20 تا 76 میلیمتر بر روی شناورهایی با تناژ 500 تا 10 هزار تن، کشتی‌های گارد ساحلی که در ظاهر غیرنظامی هستند، از توان آتشی برخوردار خواهد شد که عملاً مشابه ناوهای نیروی دریایی چین است. ناوگان دریایی چین عمدتاً به موشک مسلح هستند.

وزارت دفاع ملی جنبه‌های اصلی‌ مدرن‌سازی نظامی چین را تشریح می‌کند

01 دسامبر: وزارت دفاع ملی در پکن اعلام کرده است که قرار است تا سال 2027 - صدمین سالگرد تولد ارتش آزادی‌بخش خلق (PLA) - چهار گام اساسی را جهت تسریع حرکت مدرنیزاسیون نظامی چین صورت بگیرد. تجزیه و تحلیل جینز: این اظهارات نشان می‌دهد پكن بسیار علاقه دارد نیروهای مسلح‌اش را مدرن سازد و به افزایش توانایی‌هایش جهت ایجاد بازدارندگی در برابر اقدامات نظامی احتمالی ایالات بپردازد. 

 


امور بین‌المللی

توافق استراتژیک میان چین و ایران، به‌لحاظ اطلاعاتی، مایه نگرانی است

9 نوامبر: یک توافق‌نامه پیشنهادی مهم میان چین و ایران می‌تواند شامل مفادی باشد از جمله افزایش همکاری‌های نظامی و اطلاعاتی میان پکن و تهران. تحلیل جینز: هرگونه استقرار واحدهای جنگ الکترونیک کراسوخای[4] روسیه در بندر چابهار، همراه با این مسأله که ایران به ایجاد اختلال در جی‌پی‌اس کشتی‌هایی می‌پردازد که در منطقه مشغول انجام عملیات هستند، می‌تواند موجب نگرانی‌های زیادی برای نیروی دریایی ایالات متحده شود. 

ایالات متحده سرمایه‌گذاری در شرکت‌های چینی را، که با ارتش این کشور در ارتباط هستند، ممنوع کرد

13 نوامبر: دولت ایالات متحده بخش‌نامه‌ای منتشر کرد که از سرمایه‌گذاری‌ ایالات متحده در شركت‌های چینی متعلق به ارتش آن کشور، جلوگیری به عمل می‌آورد. تحلیل جینز: این دستورالعمل اجرایی در زمانی صادر شده است که تنش‌های فزاینده‌ای میان ایالات متحده و چین در جریان است. روابط دو کشور، اخیراً، به دلایل مختلفی از جمله، جنگ تجاری، فروش تجهیزات نظامی ایالات متحده به تایوان (که چین آن را به عنوان یکی از استان‌های خود در نظر می‌گیرد)، انتقاد ایالات متحده از نحوه برخورد چین با همه‌گیری کرونا و سرکوب اعتراضات دموکراسی‌خواهانه هنگ‌کنگ توسط چین، و تحریم‌های تجاری دیگری که علیه شرکت‌های دفاعی یک‌دیگر اعمال کرده‌اند، متشنج شده است. 

 


اکتبر 2020

حوزه تمرکز – مرز هند و چین

زمستان موجب تعویق درگیری‌های مرزی هند و چین خواهد شد

28 اکتبر: هیچ راه‌حل دیپلماتیکی برای اختلاف میان چین و هند در امتداد خط کنترل واقعی در دسترس نیست، زیرا تصاویر و تجزیه و تحلیل فرکانس‌های رادیویی نشان می‌دهد که هر دو طرف آماده‌اند تا نیروهای خود را در ماه‌های زمستان در مرز مستقر نگه دارند.

ارتش خلق چین، برای نیروهای مستقرشده در نزدیکی نواحی مرزی مورد مناقشه با هند، پناهگاه‌هایی مجهز به عایق حرارتی تأمین می‌کند

9 اکتبر: ارتش آزادی‌بخش خلق چین به نیروهای مستقرش در نزدیکی مرزهای مورد مناقشه با هند در هیمالیا، پناهگاه‌های حرارتی پیش‌ساخته داده است، تا آن نیروها زمستان سخت را پشت سر بگذارند و آمادگی رزمی‌شان در شرایط سخت آب و هوایی حفظ شود. 

 


پیشرفت های فناوری:

چین برد سامانه‌های موشکی هایپرسونیکش را افزایش داده است

دوم نوامبر: به نظر می‌رسد چین پیشرفت‌هایی در زمینه توسعه سیستم موشکی هایپرسونیک DF-17 خود داشته است و ادعا می‌کند آزمایشات موتور اسکرام جت را با موفقیت انجام داده است. این امر، برد سیستم موشکی را به میزان قابل‌توجهی افزایش می‌دهد.

در مورد قابلیت‌های شناسایی سیستم راداری ناوشکن Type 055 جزئیات بیشتری به‌دست آمده است

13 اکتبر: بر مبنای گزارشی که از تلویزیون مرکزی چین پخش شده است، سیستم رادار ناوشکن‌های کلاس 055 چین از توانایی ردیابی ماهواره‌ها در مدارهای پایین زمین برخوردار است. روزنامه دولتی گلوبال تایمز از آن گزارش نتیجه گرفت که این شناورها دارای قابلیت ضد ماهواره نیز هستند.

 


امور داخلی

چین در برنامه پنج‌ساله چهاردهم "هم‌جوشی نظامی و غیر نظامی" را عمق می‌بخشد

2 نوامبر: دولت چین از تعهدش برای تسریع توسعه فناوری‌های نظامی طی برنامه پنج‌ساله بعدی این کشور از 2021 تا 2025 خبر داده است. در اطلاعیه‌ای که در تاریخ 29 اکتبر توسط کمیته مرکزی حزب کمونیست چین صادر شد، عنوان شده است که هدف اصلی در طول برنامه پنج‌ساله چهاردهم "گام‌های اساسی در نوسازی دفاع ملی و نیروهای مسلح" خواهد بود. 

چین در منطقه تبت، عملیات منع دسترسی[5] اجرا می‌کند

16 اکتبر: بر اساس تصاویر ویدئویی که ارتش چین در حساب WeChat خود منتشر کرده است، یک تیپ مهندسی و شناسایی شیمیایی متعلق به نیروی زمینی ارتش آزادی‌بخش خلق چین با استفاده از مین‌ریزی و استقرار راکت‌اندازهایی چندگانه به تمرین عملیات منع دسترسی در منطقه نظامی تبت پرداخته است. 

 


امور بین‌المللی:

چین قانون‌‌های جدیدی در زمینه صادرات دفاعی تصویب می‌کند

28 اکتبر: چین قانونی را جهت افزایش کنترل بر صادرات نظامی تصویب کرده است. "قانون کنترل صادرات" که پیش‌نویس آن در سال‌های 2017 و 2019 منتشر شد، جایگزین مجموعه‌ای از مقررات می‌شود که چندین دهه بر فروش نظامی بین‌المللی چین نظارت داشتند. می‌توان این اقدام چین را به‌عنوان پاسخ آن کشور به انتقادات بین‌المللی به سیاست‌های صادرات نظامی‌اش تلقی کرد. 

در ایالات متحده، امکان فروش سامانه‌های موشکی و دفاع ساحلی هارپون به تایوان تصویب شد

27 اکتبر: در همان روزی که چین چند شرکت آمریکایی را به‌دلیل فروش سلاح به تایوان تحریم کرد، وزارت امور خارجه ایالات متحده امکان فروش تجهیزات نظامی چند میلیارد دلاری دیگری را به این جزیره و با هدف بهبود توانایی‌های آن برای "مقابله یا جلوگیری از دریانوردی، تجاوزات، محاصره ساحل و حملات آبی-خاکی" تصویب کرد. 

 

حوزه تمرکز – دریای چین جنوبی

چین ادعاهای ارضی‌اش را در دریای چین جنوبی گسترش می‌دهد

2 سپتامبر: پیگیری ادعاهای حاکمیت چین در سرزمین‌های اطرافش منجر به تشدید تنش با همسایگان شده است. تجزیه و تحلیل جینز: ما یک روند سه مرحله‌ای از تجدیدنظرطلبی تاریخی و سرزمینی را شناسایی کرده‌ایم که به نظر می‌رسد چین از آن برای پیگیری ادعاهایش در مورد سرزمین‌های مورد اختلاف استفاده می‌کند."

تسای[6] (رئیس جمهور تایوان) از افزایش فعالیت‌های نظامی چین در نزدیکی تایوان به‌عنوان "تهدید نظامی" نام برد 

22 سپتامبر: در هنگامه افزایش تنش‌ها میان پکن و تایپه، رئیس جمهور تایوان، تسای اینگ ون، از افزایش فعالیت‌های نظامی چین در نزدیکی این جزیره به‌عنوان "تهدید نظامی" نام برد. تجزیه و تحلیل جینز: آخرین تحولات در حالی است که وزارت دفاع ایالات متحده در گزارش 2020 خود به کنگره در مورد تحولات نظامی و امنیتی شامل چین تأیید کرد که تایوان در حال توسعه مفاهیم و قابلیت های جدید برای جنگ نامتقارن برای مقابله با توانایی های روزافزون ارتش خلق چین است." 

 


امور داخلی

نیروهای ارتش خلق چین در تبت از پهپادها برای پشتیبانی لجستیک استفاده می‌کنند

11 سپتامبر: یخش نظامی ارتش آزادی‌بخش خلق چین در منطقه تبت، برای ارائه پشتیبانی سریع لجستیکی به نیروهای فعال در مناطقی که از طریق جاده یا غیرقابل دسترسی است و یا در معرض خطر نیروهای دشمن قرار دارد، از وسایل نقلیه هوایی بدون سرنشین (پهپادها)  استفاده می‌کنند. 

 

امور بین‌المللی

وزارت دفاع ایالات متحده می‌گوید، با حرکت چین به سمت ایجاد ارتشی در سطح جهانی تا سال 2049، آن کشور اکنون دارای بزرگترین نیروی دریایی در جهان است، 

2 سپتامبر: وزارت دفاع ایالات متحده در گزارش سال 2020 خود در مورد تحولات نظامی و امنیتی مرتبط با چین گفت: چین در حال حاضر بزرگترین نیروی دریایی در جهان را (به لحاظ تعداد شناور) دارد، این گسترش ناشی از آرزوهای پکن برای "بازگرداندن" کشور به جایگاه قدرت و رهبری در صحنه جهانی است.

طرح جاده ابریشم جدید چین تحت شرایط همه‌گیری کرونا دچار مشکل شده است

8 سپتامبر: ابتکار جاده ابریشم جدید چین به‌دلیل همه‌گیری کرونا به شدت آسیب دیده است، اما به نظر می‌رسد پکن مشتاق ادامه نفوذ خود از طریق این استراتژی است. 


منبع+ 


[1] «پیرا اسکلت» یا اسکلت خارجی یک سازه روباتیک است که بر روی لباس پوشیده شده و با تشدید توانایی‌های عضلانی فرد قابلیتهای حرکتی وی را بهبود می‌بخشد.
[2] Civil Military Integration 
[3] ECM
[4] Krasukha
[5] A2/AD
[6] Tsai

مشارکت
این مقاله مفید بود؟ رای‌ها: 0
جزئیات مقاله
آخرین به روز‌رسانی در: 14:19 1400/03/20
آخرین به روزرسانی توسط: (Esmaeli)
تاریخ انتشار: 15:06 1400/03/17
مقاله را به اشتراک بگذارید: 
نویسنده: Esmaeli
لینک ثابت: https://wiki.andishevarz.com/kb/472217
مقالات پیشنهادی