اوزی رابین

اوزی رابین  Uzi Rubin متولد 1937، مهندس و تحلیل‌گر نظامی اسرائیلی است. او یکی از برجسته‌ترین تحلیل‌گران سیستم‌‌‌های موشکی در خاورمیانه محسوب‌‌‌ می‌شود. 

رابین تقریباً چهل سال است که در برنامه‌‌‌های تحقیق‌‌‌، توسعه و مهندسی ارتش اسرائیل نقش دارد. او بین سال‌های 1991 و 1999 به عنوان رئیس سازمان دفاع موشکی اسرائیل فعالیت کرد و در این سمت بر توسعه سیستم دفاع ضد موشکی Arrow اسرائیل نظارت داشت. پس از آن، او به‌عنوان مدیر ارشد گسترش سلاح‌‌‌های هسته‌ای و فناوری در شورای امنیت ملی (1999-2001) خدمت کرد و چندین برنامه دفاعی را در صنایع هوافضای اسرائیل و در وزارت دفاع هدایت کرد. اوزی رابین دو بار جایزه دفاعی اسرائیل[ Israel Defense Prize] را دریافت کرده است (1996 و 2003). وی همچنین در سال 2000 جایزه «دیوید اسرائیل» آژانس دفاع موشکی ایالات متحده را دریافت کرد. 

او محقق مدعو در مرکز استنفورد در زمینه امنیت بین‌المللی و کنترل تسلیحات بوده است‌‌‌. او در این مرکز مطالعاتی در زمینه گسترش سلاح‌‌‌های موشکی انجام داده است. 

اوزی رابین در اواخر سال 2002 از وزارت دفاع اسرائیل بازنشسته شد. پس از آن، او موسسه‌‌ا‌‌ی به نام Rubincon Ltd را تأسیس کرد و به فعالیت‌های مشاوره‌ در امور نظامی پرداخت. حوزه فعالیت‌‌‌های جدید او شامل ارائه خدمات مشاوره‌ای در فناوری نظامی به وزارت دفاع اسرائیل و پیمان‌کاران دفاعی برجسته اسرائیل است. او در زمینه مسائل دفاع موشکی و فضایی، مرتباً، مطالبی در رسانه‌‌‌های حرفه‌ای و بین‌المللی منتشر‌‌‌ می‌کند.

 وی یکی از اعضای مرکز مطالعات استراتژیک بگین-سادات در دانشگاه بار ایلان است. وی با موسسات دیگری نیز همچون JISS، Center for Energy and Security Studies و شمار دیگری از موسسات و اندیشکده‌‌‌های مطرح همکاری دارد و نظرات و مقالات وی به طور گسترده‌ای در محافل تخصصی و نشریات عمومی منتشر شده است و مورد ارجاع قرار‌‌‌ می‌گیرد.

 

 +مقالات روبین در ویکی اندیشه ورز: 

1.اسرائیل باید برنامه موشکی خود را گسترش دهد
 
 

مشارکت
این مقاله مفید بود؟ رای‌ها: 0
جزئیات مقاله
آخرین به روز‌رسانی در: 13:12 1400/03/22
آخرین به روزرسانی توسط: (Esmaeli)
تاریخ انتشار: 12:09 1400/03/20
مقاله را به اشتراک بگذارید: 
نویسنده: Esmaeli
لینک ثابت: https://wiki.andishevarz.com/kb/520482
مقالات پیشنهادی