مرکز بین المللی وودرو ویلسون برای پژوهشگران (مرکز ویلسون)

مرکز بین المللی وودرو ویلسون برای پژوهشگران (یا مرکز ویلسون )، واقع در واشنگتن دی سی ، یک اندیشکده آمریکایی است که توسط مصوبه کنگره در سال 1968 تاسیس شد. این اندیشکده جزو اندیشکده های معروف و تاثیر گذار آمریکایی است و در گزارش جامع مک گان معمولا در بین ده کشور اندیشکده جهان قرار میگیرد. 

 این مرکز به یاد رئیس‌جمهور توماس وودرو ویلسون  تاسیس شده است. ازین رو که وی  تنها رئیس‌جمهور در تاریخ ایالات متحده آمریکاست که دارای مدرک PHD بوده است. ماموریت اعلام شده ی این مرکز ، «به یاد نگاه داشتن ایده‌آلها و دغدغه‌های وودرو ویلسون از طریق: فراهم آوری پیوندی بین جهان ایده‌ها و جهان سیاست گذاری؛ و تشویق تحقیق، مطالعه، بحث و همکاری بین طیف کاملی از افراد دارای دغدغهٔ خط مشی و دانشوری در امور ملی و جهانی» است. 

مرکز ویلسون همچنین یک مجله دیجیتالی به نام " فصلنامه ویلسون" منتشر می کند. بودجه این مرکز حاصل یک همکاری عمومی و خصوصی است . تقریباً یک سوم از بودجه های عملیاتی این مرکز سالانه از تخصیصی از دولت ایالات متحده تأمین می شود و خود این مرکز در یک بال از ساختمان رونالد ریگان ، یک ساختمان اداری فدرال قرار دارد که در آن مرکز از یک اجاره 30 ساله بدون اجاره استفاده می کند. . مابقی بودجه این مرکز از بنیادها ، کمکهای مالی و قراردادها ، شرکتها ، افراد ، درآمد موقوفه و اشتراکها تأمین می شود.  به دلیل اتکاء تاریخی به تخصیص های کنگره ، این مرکز در وب سایت خود طرحی برای تأمین سرمایه فدرال را در پی دارد. 

 مرکز وودرو ویلسون هر ساله جوایز متعددی را به افراد مختلف اهدا میکند که فعالیتهای مثبتی نسبت به رویای رئیس جمهور وودرو ویلسون مبنی بر ادغام سیاست ، سیاستگذاری و پژوهش  برای منافع مشترک نشان داده اند. گیرندگان در دو دسته جایزه قرار می گیرند ، آنهایی که جایزه خدمات عمومی را دریافت می کنند و کسانی که جوایز شهروندی شرکت را دریافت می کنند. جوایز توسط هیئت انتخاب می شوند و هر سال در برنامه های شام این مرکز  در نقاط مختلف اهدا می شوند.

 

برنامه ها : 

برنامه آفریقا :
برنامه مرکز ویلسون در آفریقا که در سال 1999 تأسیس شده است، در امور امور بین الملل از جمله آفریقا تأثیر می گذارد. این برنامه باهدف آموزش و راهنمایی رهبران اجتماعی در بوروندی و جمهوری دموکراتیک کنگو ایجاد شده و جلسات بین جوامع سیاست گذاری واشنگتن دی سی و دیگر پایتخت ها را تسهیل می کند. 

برنامه  آسیا:
برنامه آسیای مرکز ویلسون ، سیاست گذاری  ، سیاست ، فرهنگ و مسائل مربوط به منطقه وسیع  آسیا و اقیانوسیه را تجزیه و تحلیل می کند و منطقه ای را شامل می شود که از افغانستان تا ژاپن امتداد دارد. 

برنامه برزیل :
از زمان تأسیس در سال 2006 ، بخش  برزیل این اندیشکده بر تجزیه و تحلیل و تشکیل جلساتی برای بحث در مورد سیاست ، اقتصاد و فرهنگ برزیل  متمرکز شده است . 

برنامه  کانادا :
مؤسسه کانادا که در سال 2001 تأسیس شد ، روابط بین کانادا و ایالات متحده ، تجارت و همچنین نقش بین المللی کانادا را در ذوب یخ های قطبی تجزیه و تحلیل می کند. 

پروژه تاریخ بین المللی جنگ سرد :
پروژه تاریخ بین المللی جنگ سرد (CWIHP) به دنبال تاریخنگاری جنگ سرد توسط ادغام منابع جدید، مواد و دیدگاه های شوروی  سابق  و بلوک شرق با مواد تاریخی موجود در ایالات متحده است .  . به ویژه ، این اطلاعات و دیدگاههای جدید را از منابعی که قبلاً غیرقابل دسترسی از دنیای کمونیست بودند ، در مورد تاریخ جنگ سرد منتشر می کند.

برنامه تغییرات محیطی و امنیتی :
برنامه تغییر محیط و امنیت (ECSP) در سال 1994 برای کشف ارتباطات بین پویایی محیط زیست ، سلامت و جمعیت و پیوندهای آنها با درگیری ، ناامنی انسانی و سیاست خارجی تأسیس شد.

برنامه تاریخ و سیاست های عمومی:
مقاله اصلی: برنامه تاریخ و سیاست های عمومی
برنامه تاریخ و سیاست های عمومی (HAPP) در مرکز وودرو ویلسون بر رابطه بین تاریخ و سیاست گذاری متمرکز است و می کوشد تا گفتگوی باز ، آگاهانه و غیر حزبی را در مورد موضوعات مرتبط با تاریخ تقویت کند.

موسسه کیسینجر در مورد چین و ایالات متحده :
موسسه کیسینجر برای تجزیه و تحلیل روابط سیاسی، اقتصادی، تاریخی و فرهنگی بین ایالات متحده و چین است. این بخش از اندیشکده ، به نام هنری کیسینجر ، که به عنوان وزیر امور خارجه نقش اساسی در افتتاح روابط دیپلماتیک بین ایالات متحده و چین داشت ، نامگذاری شده است . 

موسسه مکزیک :
 مرکز مکزیک تحقیقات و تجزیه و تحلیل اصلی را در مورد اقتصاد مکزیک انجام می دهد ، جلساتی تشکیل می دهد و سیاست های عمومی را پیشنهاد می کند.  این مؤسسه در پنج حوزه اصلی تمرکز دارد: امنیت و حاکمیت قانون مکزیک ، رقابت اقتصادی ، مهاجرت ، مرز آمریکا و مکزیک و موضوعات انرژی.

برنامه خاورمیانه :
برنامه خاورمیانه ، که در سال 1998 راه اندازی شد ، به تحلیل روندهای ژئوپلیتیکی ، فرهنگی و اجتماعی در منطقه خاورمیانه و آفریقای شمالی می پردازد. گفتنی است از 8 مه تا 21 اوت 2007 ، دکتر هاله اسفندیاری، مدیر آن زمان برنامه خاورمیانه ، در تهران ، در زندان اوین زندانی شد.  او به قید وثیقه آزاد شد و  در  سپتامبر 2007 به آمریکا بازگشت. وی همسر شائول بخاش اسرائیلی است و متهم بود که قصد ایجاد مقدمات انقلاب مخملی در ایران را دارد . 

 

+مقالات مرکز ویلسون در ویکی اندیشه ورز:

1.آغاز عصری جدید در روابط ایالات متحده و عربستان سعودی

2.حکومت ایالات متحده و ایران بر آتش مسابقة تسلیحاتی خلیج‌فارس می‌دمند

مشارکت
این مقاله مفید بود؟ رای‌ها: 0
جزئیات مقاله
آخرین به روز‌رسانی در: 13:43 1400/03/29
آخرین به روزرسانی توسط: (Esmaeli)
تاریخ انتشار: 12:25 1400/03/18
مقاله را به اشتراک بگذارید: 
نویسنده: Esmaeli
لینک ثابت: https://wiki.andishevarz.com/kb/716157
مقالات پیشنهادی