ایالات متحده به چین هشدار داد محموله‌های نفتی ایران را تحریم خواهد کرد

جمعی از نویسندگان

میدل ایست آی

18 مارس 2021

صادرات نفت تهران به پکن در ماه‌های اخیر افزایش داشته است. در ماه فوریه، این رقم به 500 هزار بشکه در روز رسید.

با افزایش صادرات نفت تهران به پکن، ایالات متحده به چین گفته است که تحریم‌های دوران ترامپ را بر نفت فروشی ایران اجرا خواهد کرد. یکی از مقامات ارشد دولت بایدن روز سه‌شنبه به فایننشال تایمز گفت، «مدتی است» که میزان صادرات نفت ایران به چین روندی افزایشی دارد. او در ادامه افزود: «ما به چینی‌ها گفته‌ایم که تحریم‌هایمان را نگه خواهیم داشت. هیچ چراغ سبزی وجود ندارد.» با این حال، او خاطر نشان ساخت که ایالات متحده ممکن است در طول مذاکرات دو کشور برای احیای برجام، تحریم‌ها را به‌طور موقت لغو کند.

 ایالات متحده ممکن است در طول مذاکرات دو کشور برای احیای برجام، تحریم‌ها را به‌طور موقت لغو کند

این مقام ارشد گفت: «بهتر است به جای آن‌که ما بر اعمال تحریم‌ها تمرکز کنیم و چین بر تخطی از آن‌ها، به دنبال یک مسیر سازنده‌تر باشیم، یعنی ایالات متحده تحریم‌ها را لغو کند و ایران به تعهدات برجامی‌اش بازگردد.»

اکنون این پرسش مطرح است که آیا دولت جدید با هدف تشویق ایران جهت بازگشت به مذاکرات توافق هسته‌ای 2015، آگاهانه از افزایش صادرات نفت ایران چشم‌پوشی می‌کند.

 اکنون این پرسش مطرح است که آیا دولت جدید با هدف تشویق ایران جهت بازگشت به مذاکرات توافق هسته‌ای 2015، آگاهانه از افزایش صادرات نفت ایران چشم‌پوشی می‌کند

دونالد ترامپ پس از آن‌که در سال 2018 از توافق هسته‌ای خارج شد، تحریم‌هایی فلج‌کننده بر جمهوری اسلامی اِعمال کرد.  دولت ترامپ در ابتدا برای برای تعدادی از کشورهای واردکننده نفت ایران، از جمله چین، معافیت‌های تحریمی در نظر گرفته بود، اما در سال 2019 معافیت‌ها را لغو کرد. بر اساس گزارش فایننشال تایمز، چین، که یکی از امضاکنندگان برجام نیز هست، در ماه فوریه روزانه به‌طور متوسط 478 هزار بشکه نفت از ایران وارد می‌کرد. 

در حالی‌که اقتصاد ایران به‌ دلیل تحریم‌های ایالات متحده و همه‌گیری کرونا ویران شده است، تاجران ایرانی به روزنامه بریتانیایی گفتند که نشانه‌هایی از بهبود فضای تجارت وجود دارد. یکی از تاجران در عرصه پتروشیمی به فایننشال تایمز گفت: «از زمانی که بایدن انتخاب شده است، بسیاری از شرکت‌های خارجی، دیگر همچون گذشته، از تحریم‌ها نمی‌ترسند.»

 از زمانی که بایدن انتخاب شده است، بسیاری از شرکت‌های خارجی، دیگر همچون گذشته، از تحریم‌ها نمی‌ترسند

 

هدف اعمال تحریم نیست

اظهارات مقام ناشناس در فایننشال تایمز در شرایطی بیان شده است که وزیر امور خارجه ایالات متحده، آنتونی بلینکن، و مشاور امنیت ملی، جیک سالیوان، روز سه‌شنبه در آلاسکا با همتایان چینی‌شان قرار ملاقات دارند. 

جو بایدن قول داده است به توافق هسته‌ای ایران، برجام، بازگردد. با این حال، هم واشنگتن و هم تهران انتظار دارند طرف مقابل اولین قدم را بردارد.

دولت بایدن نشان داده است تا پیش از آغاز مذاکرات هیچ امتیازی نخواهد داد. از طرف دیگر، ایران گفته است پیش از لغو تحریم‌ها، بر سر میز مذاکرات باز نخواهد گشت. وزیر امور خارجه ایران، محمدجواد ظریف، در مصاحبه با نشریه پولتیکو اعلام کرد، ابتدا ایالات متحده باید «با صدور یک فرمان اجرایی به برجام بازگردد و تمامی تحریم‌ها را لغو کند». پس از آن، ایران فوراً تعهداتش را اجرا خواهد کرد.

مقام ارشد دولت بایدن در این زمینه به فایننشال تایمز گفت، اگر واشنگتن و تهران بر سر روند بازگشت به برجام به تفاهم برسند، ایالات متحده می‌تواند از شدت تحریم‌ها بکاهد. «در نهایت، هدف ما اِعمال تحریم نیست، هدف رسیدن به نقطه‌ای است که ما تحریم‌ها را لغو کنیم و ایران تعهداتش را اجرا کند.»

او خاطر نشان ساخت، یکی از اقدامات می‌تواند آزاد کردن میلیاردها دلار پول مسدود‌شده ایران در دستان کره جنوبی باشد. او گفت: «ما معتقدیم این [پول‌های مسدود‌شده] دقیقاً یکی از موضوعاتی است که لازم است جهت بازگشت به برجام، بر سر آن بحث شود.»

 

منبع:

US warns China it will enforce sanctions on Iranian oil shipments

مشارکت
این مقاله مفید بود؟ رای‌ها: 0
جزئیات مقاله
آخرین به روز‌رسانی در: 07:39 1400/04/05
آخرین به روزرسانی توسط: (Esmaeli)
تاریخ انتشار: 07:38 1400/04/05
مقاله را به اشتراک بگذارید: 
نویسنده: Esmaeli
مقالات پیشنهادی