انجمن روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب (اندیشکده)

انجمن روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب (عربی: جمعية الصحافة الأوروبية للعالم العربي) و (انگلیسی: (European Press Association for the Arab Aorld) (APMA) یک انجمن روزنامه نگاری تازه کار است که به امور مرتبط با جهان عرب می پردازد. دفتر مرکزی این انجمن در شهر پاریس فرانسه واقع شده است.

این مرکز محل تجمع اصلی روزنامه نگاران اروپایی و کارکنان صنعت روزنامه نگاری در اروپا و همچنین کلیه کسانی است که به امور و موضوعات جهان عرب علاقه مند هستند.

تأسیس

این انجمن در سال 2013 و تحت قانون حاکم بر فعالیت انجمن های فرانسه که در سال 1901 میلادی توسط وزارت کشور، صادر شد، تاسیس گشت. بنابراین انجمن یک سازمان غیر انتفاعی تحت این قانون خاص فرانسه به شمار می رود و برای کمک به روزنامه نگاران و کارمندان مطبوعات اروپا به منظور بهبود و توسعه روابط اروپا و جهان عرب تلاش می کند تا مسائل اعراب را به وضوح درک کند.

آپما یا انجمن روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب به لطف تلاش شخصی تعدادی از روزنامه نگاران فرانسوی تأسیس شد و بلافاصله با واکنش های مثبت بسیاری از سوی روزنامه نگاران و کارمندان مطبوعات اروپا که به امور و مسائل جهان عرب علاقه مند هستند، مواجه شد. در نتیجه این واکنش گسترده، فعالیت های این انجمن به سرعت از پاریس به سایر پایتخت های اروپایی مانند رم، بروکسل، لندن و مادرید منتقل شد.

اهداف و فعالیت ها

انجمن روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب از زمان راه اندازی آن در سال 2013، یک برنامه اقدام متمرکز را در تعدادی از پایتخت های اروپایی اتخاذ کرده است. این طرح از طریق اجرای فعالیتها و اهداف زیر دنبال می شود: 

* توسعه و پیشرفت روابط اروپایی-عربی.
* کمک به مطبوعات اروپایی برای شناخت مسائل جهان عرب.

* برگزاری جلسات و کارگاههای دوره ای برای شخصیت های سیاسی اروپا به منظور آشنایی ایشان با مسائل جهان عرب.
* اطمینان از انتشار اطلاعات درست و دقیق درباره جهان عرب در مطبوعات اروپا.
* دنبال کردن فعالیت خبرنگاران و روزنامه نگاران اروپایی که در امور جهان عرب کار می کنند.
* کمک به روزنامه نگاران اروپایی برای دسترسی به منبع اطلاعات در جهان عرب.
* فراهم آوردن فرصت بازدیدهای دوره ای از کشورهای عربی برای روزنامه نگاران اروپایی.
* ترتیب ملاقات شخصیت های جهان عرب با مطبوعات اروپایی  هنگام بازدیدشان از اروپا.

اعضا

انجمن روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب بیش از 800 عضو از حدود 20 کشور اروپایی از جمله یونان، پرتغال، فرانسه، بلژیک، هلند، اتریش، آلمان، انگلیس، ایتالیا، سوئیس، اسپانیا و ... دارد. اعضای آپما در بیش از 500 رسانه اروپایی از جمله تلویزیون، رادیو، روزنامه ها و وبسایت های خبری فعالیت می کنند. تخصص آنها حوزه هایی نظیر سیاست، هنر، فرهنگ، ورزش، اقتصاد، گردشگری و فناوری را دربرمی گیرد.

جایزه سالانه روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب

جایزه روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب عنوان جایزه ای است که توسط انجمن روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب به افرادی اعطا می شود که در جهت تقویت روابط میان جهان عرب و اروپا و ترغیب برای این روابط و سوق دادن آنها به سمت توسعه بیشتر تلاش می کنند. این جایزه هر ساله به دو شخصیت، یکی از جهان عرب و دیگری از اروپا تعلق می گیرد.

انجمن آپما نخستین دوره جایزه سالانه روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب را با همکاری «انستیتوی مطالعات استراتژیک آفاق و امنیت اروپا» در سال 2015 برگزار نمود. این جایزه به دو شخصیت از جهان عرب و اروپا اختصاص داده شد. از میان شخصیت های عرب، دکتر جمال سند السويدی دبیرکل مرکز مطالعات و تحقیقات استراتژیک امارات و نویسنده کتاب «سراب» و در میان شخصیت های اروپایی نماینده پارلمان فرانسه فیلیپ فولیو، رئیس گروه دوستی فرانسه و مصر در مجلس ملی فرانسه برنده این جایزه شدند.

منابع

1- "فوليو" ينال جائزة جمعية الصحافة الأوروبية للعالم العربي 2015. وبسایت الوادي.

2- نویسنده اماراتی در بین نامزدهای نوبل؟ خبرگزاری ایسنا.

3- جمال سند السويدي يتسلم «جائزة الصحافة الأوروبية للعالم العربي لعام 2015». وبسایت الاتحاد.

4- فعالیت های انجمن روزنامه نگاری اروپا در جهان عرب

5- اعضای انجمن آپما.

6- درباره ما - انجمن روزنامه نگاری اروپا برای جهان عرب.


 

مشارکت
این مقاله مفید بود؟ رای‌ها: 0
جزئیات مقاله
آخرین به روز‌رسانی در: 12:38 1398/08/11
آخرین به روزرسانی توسط: (MohammadReza)
تاریخ انتشار: 06:44 1398/07/30
مقاله را به اشتراک بگذارید: 
نویسنده: Bazri
مقالات پیشنهادی