مرکز عربی پژوهش ها و مطالعات سیاسی (اندیشکده)

مرکز عربی پژوهش ها و مطالعات سیاسی (به عربی: المركز العربي للأبحاث ودراسة السياسات) یک مرکز مطالعات و پژوهش سیاسی عربی در دوحه قطر است که در سال 2010 تاسیس شده است. حیطه پژوهشی مرکز موضوعات علوم اجتماعی تطبیقی، تاریخ منطقه ای و امور ژئواستراتژیک است و مدیریت آن را هم اکنون عزمی بشارة اندیشمند و نویسنده مسیحی فلسطینی الاصل، به عهده دارد. مرکز دارای سه شعبه در دوحه، بیروت و کشور تونس می باشد. مرکز عربی پژوهش ها و مطالعات سیاسی محصول پژوهش هایش را در قالب هایی نظیر کتاب، مقاله، نظرسنجی، برگزاری نشست و یادداشت های تحلیلی منتشر می کند. به لحاظ سیاسی به نظر می رسد گرایش این مرکز در نقد و حتی مخالفت با اسلامگرایی می باشد.          

فعالیت ها

مرکز عربی پژوهش ها و مطالعات سیاسی علاوه بر کنفرانس های غیر دوره ای در موضوعات ژئواستراتژیکی و ژئوپلیتیکی و تاریخ منطقه ای و سایر موضوعات مورد علاقه جهان عرب، به صورت سالانه همایش علوم اجتماعی و انسانی و همایش مراکز تحقیقاتی را برگزار می کند. «جایزه عربی علوم اجتماعی و انسانی، با هدف تشویق پژوهش های علمی» عنوانی جایزه سالانه ای است که توسط این مرکز به پژوهشگران عرب در موضوعات مدنظر مرکز اهدا می شود. انجام پژوهش هایی در علوم انسانی در موضوعات سیاسی، اجتماعی، تاریخی، اقتصادی و ... و موضوعات روز و انتشار آن در قالب، کتاب، مقاله، نظرسنجی، برگزاری نشست و یادداشت های تحلیلی از دیگر فعالیت های مرکز عربی پژوهش ها و مطالعات سیاسی می باشد.

جایزه سالانه

جایزه سالانه مرکز عربی پژوهش ها و مطالعات سیاسی با عنوان«جایزه عربی علوم اجتماعی و انسانی، با هدف تشویق پژوهش های علمی» از سال 2011 و همزمان با تاسیس مرکزی با نام «الجائزة العربية للعلوم الاجتماعية والإنسانية لتشجيع البحث العلمي» فعالیتش را آغاز نمود. به گفته‌ی مرکز هدف این جایزه «تشویق پژوهشگران عرب ساکن در کشورهای عربی و خارج آن به پژوهش علمی جدید در مسائل موجود با هدف تکامل و حرکت جوامع عربی به سمت وحدت، استقلال، دموکراسی و توسعه‌ی انسانی» می باشد. در سال 2013 نیز علاوه بر این جایزه، جایزه‌ی سالیانه دیگری به دو نوع از تحقیقات اعطا می شود :

1.      تحقیقات به زبان عربی در موضوعاتی که مرکز مشخص می کند

2.      تحقیقات منتشر شده در نشریات به زبان های مختلف

محصولات

با توجه به فعالیت گسترده این مرکز در موضوعات مرتبط با تاریخ، سیاست، اقتصاد و حتی مسائل اجتماعی ایران، در این بخش تلاش می شود برخی از کتاب ها، مقالات، نشست ها و یادداشت های این مرکز که پیرامون این موضوعات می باشند، به اختصار نام برده شوند. در پست های بعد، محصولات مهم مرتبط با ایران، از جمله برخی از کتاب ها و پرونده های مهم این مرکز معرفی خواهند شد.

 

منابع

1- وبسایت مرکز عربی پژوهش ها و مطالعات سیاسی

مشارکت
این مقاله مفید بود؟ رای‌ها: 1
جزئیات مقاله
آخرین به روز‌رسانی در: 12:37 1398/08/11
آخرین به روزرسانی توسط: (MohammadReza)
تاریخ انتشار: 06:33 1398/07/30
مقاله را به اشتراک بگذارید: 
نویسنده: Bazri
مقالات پیشنهادی