سلطان النعیمی (کارشناس سیاسی)

سلطان محمد النعیمی معروف به سلطان النعیمی از برجسته‌ترین کارشناسان و تحلیلگران حوزه تحولات سیاسی ایران در جهان عرب است. به عقیده کارشناسان النعیمی را می‌توان کارشناس اول حوزه ایران در مراکز تصمیم‌ساز مانند «مرکز الامارات للدراسات و البحوث الاستراتیجیة»، «مرکز الامارات للسیاسات»، «مرکز المستقبل» و... و مراکز دولتی مانند «وزارت خارجه امارات»، «دانشکده دفاع ملی» و... دانست.

تحصیلات

او مقطع لیسانس را در رشته زبان فارسی از دانشگاه عین شمس مصر گذرانده است. براین اساس بر زبان فارسی تسلط دارد.

فعالیت ها

سلطان النعیمی در کمیته تدوین و طراحی دانشکده دیپلماسی امارات عضویت دارد و یکی از مؤثرترین شخصیت‌های آکادمیک این کشور محسوب می‌شود. او همچنین عضو کمیته مشاوره برای انتخابات جايزه شیخ محمد بن راشد است! مجله «الدراسات الایرانیه» نیز که توسط «مرکز الخلیج العربی للدراسات الایرانیة» منتشر می‌شود، منسوب به اوست. با مرکزهای جمال سند السویدی، عبدالخالق عبدالله و ابتسام الکتبی و مرکز المسبار (موتور پیشبرد اندیشه لیبرالیسم سکولار در شبه‌جزیره و بلکه کل جهان عرب)  نیز همکاری دارد. همچنین مقالات وی معمولا در رسانه‌های مکتوب وابسته به آل سعود مانند «الشرق الاوسط» و «الحیاة» و رسانه‌های اماراتی مانند «الاتحاد» کار می‌شود. 

تالیفات
النعیمی دارای چند کتاب در مورد ایران مانند «الفكر السياسي الإيراني: جذوره، روافده وأثره» (اندیشه سیاسی ایران: ریشه ها ، شاخه ها و تأثیرات آن)، «الانتخابات الرئاسية الإيرانية: المؤثرات والنتائج» (انتخابات ریاست جمهوری ایران: تأثیرات و نتایج)، «التيارات والقوى السياسية في إيران: قراءات متباينة» (سازمان‌های و نیروهای سیاسی در ایران: قرائت های مختلف) و... می‌باشد. 

دیدگاه ها

سلطان النعیمی در فاصله حدودا دو سال مانده تا سال ۹۲ پیش‌بینی کرده بود که در انتخابات ۹۲، رئیس جمهور وقت (احمدی نژاد) در مقابل نظام و اصولگرایان ساز ناکوک خواهد زد و در مقابل هاشمی برنده انتخابات خواهد شد. او حتی پیش‌بینی کرده بود که اگر هاشمی مستقیم نیاید، «برخلاف ۸۸» از کاندیدای مد نظر خود با صراحت و جدیت حمایت خواهد کرد!

او در تحلیل ایران، توجه ویژه‌ای به اقدامات ضدامنیتی در میان قومیت‌ها به ویژه بلوچ‌ها دارد. 

چندی پیش او در صفحه توییترش تصویری را قرار داد که نشان می دهد در حال هدیه دادن کتابش با عنوان «اندیشه سیاسی ایران: ریشه ها ، شاخه ها و تأثیرات آن» به شیخ محمد بن زاید آل نهیان ولیعهد ابوظبی است. همین ارتباط نزدیک با کانون های قدرت کشورت امارات متحده عربی، نشان دهنده عمق تاثیر النعیمی بر عالی‌ترین سطوح حکومتی این کشور است.

تحلیل ها پیرامون او

کارشناسان معتقدند یکی از کانال‌های ضروری برای مراکز مطالعاتی داخلی جهت درک تحولات امارات، ارتباط‌گیری با همین فرد است که به نظر می‌رسد اولا تسلط بالایی بر زبان فارسی داشته باشد و ثانیا از ارتباط‌گیری چندان پرهیز نکند! با این حال باید توجه داشت که نامبرده دارای رویکرد بسیار تندی علیه ایران است و همواره تهران را به سیاست‌های ضدامنیتی و اعمال تخریبی و ایذائی در سطح منطقه متهم می‌کند. از این منظر، ارتباط‌گیری با وی بدون پشتوانه‌های لازم امنیتی، ممکن است پرریسک ارزیابی شود!

مشارکت
این مقاله مفید بود؟ رای‌ها: 0
جزئیات مقاله
آخرین به روز‌رسانی در: 11:03 1398/08/11
آخرین به روزرسانی توسط: (MohammadReza)
تاریخ انتشار: 08:22 1398/06/26
مقاله را به اشتراک بگذارید: 
نویسنده: admin
مقالات پیشنهادی