الیوت وارد هیگینز - Eliot Ward Higgins

الیوت وارد هیگینز   Eliot Ward Higgins متولد ژانویه 1979، که پیشتر از نام مستعار براون موسی[1] برای انتشار نوشته های خود استفاده می‌کرد، شهروند خبرنگار و وبلاگ نویس سابق انگلیسی است، که برای استفاده از اطلاعات اوپن سورس و شبکه های اجتماعی برای انجام تحقیقاتش شناخته شده است. وی جنگ داخلی سوریه، مداخله نظامی روسیه در اوکراین و 15-2014، سرنگونی پرواز MH17 هواپیمایی مالزی و مسمومیت سرگئی و یولیا اسکریپال را بررسی کرده است. وی ابتدا با شناسایی سلاح در فیلم های بارگذاری شده از درگیری های سوریه مورد توجه رسانه های جریان اصلی قرار گرفت. او بنیانگذار وبلاگ Bellingcat است، یک وب سایت برای شهروند روزنامه نگاران جهت بررسی وقایع جاری با استفاده از اطلاعات منبع باز مانند فیلم ها، نقشه ها و تصاویر. 

هیگینز در ژانویه 1979 در شروزبری متولد شد. او در دبیرستان تحصیلات خود را ترک کرد، سپس از سال 1990 تا 1995 در مدرسه دستور زبان Haberdashers 'Adams Grammar در شروپشایر[2] تحصیل کرد.

وی پیش از فعالیت شهروند خبرنگاری در حوزه امور مالی و اداری کار می‌کرد. در سال 2012، وقتی هیگینز شروع به وبلاگ نویسی درباره جنگ داخلی سوریه کرد، او بیکار بود و روزهای خود را به مراقبت از فرزندش در خانه می‌گذراند. همسرش اهل ترکیه است. هیگینز نام مستعار براون موسی را از آهنگ فرانک زاپا "ق Brown Moses " در آلبوم Thing-Fish به عاریت گرفت. 

تحلیل های هیگینز از سلاح های سوری، که به عنوان سرگرمی خارج از خانه در اوقات فراغت آغاز شد، اغلب توسط مطبوعات و گروه های حقوق بشر مورد استناد قرار می‌گیرفت و منجر به بحث هایی در پارلمان شد. وبلاگ براون موسی او در مارس 2012 با پوشش درگیری های سوریه آغاز به کار کرد. هیگینز با نظارت بر بیش از 450 کانال یوتیوب روزانه به دنبال تصاویر اسلحه و ردیابی انواع جدیدی در جنگ بود که در کجا و توسط چه کسی استفاده می‌شود. به گفته خبرنگار گاردین، متیو ویور، از هیگینز "بخاطر کارهای پیشگامانه وی" استقبال شد. هیگینز هیچ سابقه و آموزشی در زمینه اسلحه ندارد و کاملاً خودآموخته است و می‌گوید: "قبل از بهار عربی من در مورد اسلحه چیزی بیش از آن که یک گیمر کنسول ایکس باکس به طور معمول می‌داند نمی دانستم. من هیچ دانشی فراتر از آنچه از آرنولد شوارتزنگر و رمبو آموخته بودم نداشتم. " 

هیگینز گزارش استفاده از بمب های بشکه ای سرهم بندی شده توسط دولت سوریه را در سال 2012 آغاز کرد، تقریباً در زمان اولین استفاده از آنها. 

جنبه های دیگر درگیری سوریه که توسط هیگینز کشف و مستند شده است، استفاده از بمب های خوشه ای در سال 2012 است که دولت سوریه استفاده از آنها را انکار کرد، و گسترش استفاده از موشک های ضد هوایی دوش پرتاب؛ و همچنین سلاح های ساخت کرواسی که طبق گزارشات در ارتباط با ایالات متحده بود، داستانی که بعدا توسط نیویورک تایمز ارائه شد. وی همچنین در مورد استفاده ادعایی رژیم سوریه از سلاح های شیمیایی، از جمله حمله شیمیایی غوطه، به تفصیل تحقیق کرده است. هیگینز همچنین کار قراردادی برای دیده بان حقوق بشر و اقدام در مورد خشونت مسلحانه را در کارنامه کاری خود دارد. کار هیگینز درمورد اینکه چه کسی مسئول حملات گاز سارین در جنگ داخلی سوریه است در نامه ای به London Review of Books  توسط تئودور پستول[3] از انستیتوی فناوری ماساچوست و بازرس سابق اسلحه سازمان ملل، ریچارد لوید[4] مورد انتقاد قرار گرفت. 

هیگینز از موقعیت جغرافیایی برای انتشار تخمینی از محل تهیه فیلم اعدام جیمز فولی[5] در خارج از رقه، در یک سنگر دولت اسلامی در شمال مرکزی سوریه استفاده کرد. وی برای این کار از نشانه های موجود در تصاویر و انتطباق آنها با تصاویر ماهواره ای بهره جست. 

در سال 2018 هیگینز یک همکار تحقیقاتی بازدید کننده در مرکز مطالعات علوم و امنیت[6] (CSSS) در گروه مطالعات جنگ در کالج کینگ لندن و از محققین مرکز حقوق بشر دانشگاه کالیفرنیا برکلی بود. در اکتبر همان سال برنامه programme Profile رادیو 4 بی بی سی هیگینز را به عنوان موضوع خود انتخاب کرد. 

 

کتاب شناسی

 

·        Higgins, Eliot (19 July 2013). "How I Accidentally Became An Expert On The Syrian Conflict"

·        Maksymilian Czuperski, John Herbst, Eliot Higgins, Alina Polyakova, Damon Wilson (15 October 2015). "Hiding in plain sight: Putin's war in Ukraine"

·        Higgins, Eliot (26 January 2016). "Piecing together open source evidence from the Syrian Sarin attacks - First Draft Footnotes"

·        Higgins, Eliot (2021). We Are Bellingcat: An Intelligence Agency for the People


 
[1] Brown Moses
[2] Shropshire
[3] Theodore Postol
[4] Richard Lloyd
[5] James Foley
[6] Centre for Science and Security Studies

مشارکت
این مقاله مفید بود؟ رای‌ها: 0
جزئیات مقاله
آخرین به روز‌رسانی در: 10:02 1400/04/03
آخرین به روزرسانی توسط: (Esmaeli)
تاریخ انتشار: 15:26 1400/04/01
مقاله را به اشتراک بگذارید: 
نویسنده: Saffar
مقالات پیشنهادی